English Čeština

Cloud

Cloudová řešení a Azure

Cloudová platforma Microsoftu nesoucí označení Windows Azure je flexibilní nástroj, který slouží k vytváření, hostování a škálování webových aplikací skrze skupiny data center Microsoftu umístěných po celém světě. Rovněž můžete využít Windows Azure jako úložiště Vašich dat pro aplikace běžící v prostředí cloudu.  Windows Azure lze využít pro vytvoření virtuální mechaniky na vývoj či testování a nebo z něj spustit SharePoint a další aplikace.

Dále je možné použít Windows Azure pro budování robustních škálovatelných aplikací pro mnoho uživatelů. Tato platforma nabízí velké množství služeb a je jen na Vás jak je využijete.

cloud

Mezi nejdůležitější součásti platformy patří:

 • Windows Azure Computehostované virtuální počítače, které běží v cloudu, jsou typicky používané pro aplikační vrstvu, weby apod. Vaši aplikaci zabalíte do balíčku a prostřednictvím portálu předáte k nasazení.  Infrastruktura pak automaticky vytvoří požadovaný počet virtuálních serverů zadané velikosti a rozkládá pak mezi nimi zátěž. Správa operačního systému je kompletně v režii infrastruktury, nemusíte se o nic starat.
 • Windows Azure Storage – nerelační úložiště, umožňující levné uložení prakticky neomezeně velkých nerelačních dat, plní v aplikacích podobnou funkci jako souborový systém. Je plně přístupné přes HTTP protokol. Lze je využít též k uložení velmi velkých strukturovaných dat anebo k realizaci front zpráv.
 • SQL Azure – SQL Azure je modifikovaná databáze SQL Server 2008 běžící v cloudu. Při vytvoření databáze získáte připojovací řetězec, se kterým dále pracujete, jako by se jednalo o běžnou databázi na vašem serveru. Veškerá data jsou vždy uložena ve 3 replikách, takže jsou chráněna proti jakýmkoliv myslitelným výpadkům.
 • Síť CDN (Content Delivery Network) – služba umožňuje ukládání často používaných dat do vyrovnávací paměti datacenter, která jsou geograficky blíže k jejich uživatelům.
 • Propojení (Connect) – služba umožňuje propojit systémy ve firmě s aplikacemi pro Windows Azure.
 • Windows Azure Marketplace – má dvojí využití. Zaprvé jako datové tržiště  DataMarket, kdy poskytuje všem dodavatelům možnost nabídnout svá data k obecnému využití (prodeji). Zadruhé se jedná o tržiště aplikací AppMarket, kde je tvůrcům aplikací poskytnut cloud prostor, ve kterém mohou nabídnout své aplikace potenciálním zákazníkům.

azure

Hlavní výhody platformy Windows Azure jsou:

 • Jednotnost – na platformě Azure lze provozovat jakékoli stávající aplikace (.NET, nativní kód, Java, PHP, …) využívající relační databázi SQL Server 2008 a běžící na operačním systému Windows Server 2008 pouze minimálními úpravami, není třeba se učit nové technologie.
 • Flexibilita – v cloudu platíte pouze za to, co spotřebujete. Aplikace může například běžet na jednom serveru a ve špičkách můžete přidat další servery, které lze později zase odebrat.
 • Nulové vstupní a režijní náklady – není třeba platit za hardware ani za licence. Služba je zpoplatněna podle spotřebovaných zdrojů (databází, výpočetních hodin, uložených GB dat apod.) na měsíční bázi.
 • Odpadá potřeba správy – nemusíte se starat o zajištění vysoké dostupnosti, monitorování, instalaci aktualizací, obnovu v případě výpadku a celou řadu dalších věcí. Vše je pokryto dohodou o kvalitě služeb (SLA, service level agreement), která je nedílnou součástí služby.
 • Zjednodušená licenční politika – může využívat libovolný počet uživatelů.
 • Zabezpečení dat proti zcizení.
 • Mobilita přístupu k podnikovým informacím odkudkoliv a kdykoliv.
 • Možnost obchodovat s daty ve Windows Azure Marketplace.